نود جی‌ اس چیست؟
طاها احمدی
برنامه نویسی
1399/8/30
5 دقیقه

نود جی‌اس چیست؟

اگر به برنامه نویسی علاقه داشته باشید، احتمالا نام نود جی اس را شنیده‌اید. برخی تصور می‌کنند که نود یک فریمورک یا کتابخانه یا ابزاری است که مختص استفاده در بک اند سایت طراحی شده در حالی که قابلیت های نود بسیار فراتر از این بوده و در این مطلب به آن اشاره خواهیم کرد.
نود به طور دقیق چیست؟
اگر این سوال را از مردم عادی بپرسید، احتمالا جواب های مختلفی از آن ها می‌گیرید که بستگی به ذهنیت آن ها دارد. برای مثال برنامه نود. اما یک برنامه نویس شما را به سمت نود جی‌اس سوق خواهد داد.
نود جی اس درواقع یک محیط مبتنی در موتور v8 مرورگر کروم است که اوپن سورس بوده و کراس پلتفرم می‌باشد. به طور ساده تر، نود جی اس با استفاده از موتور مرورگر کروم توان تفسیر اسکریپت های جاوااسکریپت را در خارج از محیط مرورگر دارد. این ابزار در سال ۲۰۰۹ توسط آقای رایان دال معرفی شد و در حال حاضر با توجه به امکانات و سرعت بالا با استقبال گسترده برنامه نویسان مواجه شده است. از طرفی نود با معماری میکروسرویس نیز بسیار سازگار است.
با توجه به استفاده محیط نود از جاوااسکریپت، برنامه نویسان سمت کاربر می‌توانند یادگیری استفاده از آن تبدیل به برنامه نویس فول‌استک شوند، در همین رابطه استک های mern و mean که تفاوتشان استفاده از تکنولوژی های ری‌اکت و Angular است، پا به میدان گذاشته اند. همچنین پایگاه داده mongoDb که از نوع no-sql است توانایی زیادی برای همگام شدن با نود جی‌اس دارد.
یک نکته مهم درباره نود این است که برخلاف بسیاری از محیط های برنامه نویسی، کد ها به صورت asynchronous اجرا می‌شوند همینطور به صورت تک نخی اجرا می‌شود. نود از مدل رویداد محور و non blocking I/O استفاده می‌کند که باعث سبکی آن شده است.
نود جی اسابزار شگفت انگیزی به نام نود جی‌اس
ابزار های مرتبط با نود جی‌اس:
npm
این ابزار برای مدیریت پکیج های نود استفاده می‌شود و شامل چندین پکیج از پیش نوشته شده، کتابخانه، ماژول و فریمورک است. با استفاده از پکیج های npm می‌توان هر ابزاری مناسب کار مربوط پیدا کرد و تنها شامل ابزار های مربوط به برنامه نویسی سمت سرور نیست. همچنین برنامه نویسان می‌توانند با به اشتراک گذاری کد های اماده خود در npm آن را گسترش دهند.
npmابزاری برای مدیریت بسته های نود
Yarn
یارن هم مانند npm یک ابزار مدیریت پکیج برای نود جی اس می‌باشد. Yarn یک ابزار بسیار قوی برای مدیریت پکیج ها می‌باشید که هرچند نسبت به npm استفاده کمتری از آن می‌شود .
مانگو دی‌بی:
یک دیتابیس متن باز، پر سرعت و با امکانات از نوع no-sql می‌باشد که خروجی آن به فرمت آبجکت های جاوااسکریپت میباشد و به همین دلیل سازگاری بسیار بالایی با نود‌ دارد.
مانگو دی‌بییک پایگاه داده قدرتمند و سریع
بیبل جی‌اس:
بابل، یا بیبل یک ترنسکامپایلر مخصوص تبدیل کردن کد های استاندارد های جدید تر ES به جاوااسکریپت قابل فهم توسط مرورگر است. با استفاده از Babel میتوان کد های jsx مربوط به ‌ری‌اکت یا کد هایی که در آن از فلو استفاده شده را هرچه سریع تر به جاوااسکریپت قابل فعم توسط مرورگر تبدیل کرد.
بابلیک ترنسکامپایلر قدرتمند برای جاوااسکریپت
نکست جی‌اس:
نکست یک فریمورک مربوط به کتابخانه React js است(به این دقت کنید که خود React یک فریمورک نیست، اما برایش فریمورک ساخته شده است) که کد ری‌اکت را سمت سرور رندر کرده و نتیجه را به مرورگر کاربر می‌فرستد.
الکترون جی‌اس:
یک فریمورک برای تبدیل کد های html-css-JavaScript به خروجی قابل فهم توسط ویندوز، لینوکس یا مکینتاش است. الکترون با استفاده از نود جی‌اس میتواند کد جاوااسکریپت را در خارج از مرورگر تفسیر کند. با استفاده از الکترون می‌توان با فرم برنامه نویسی وب، برای دسکتاپ برنامه ساخت که این معنی آن را می‌دهد که یک برنامه نویس وب می‌تواند برای پلتفرم های دسکتاپ نیز برنامه نویسی کند. هرچند سرعت و بازدهی الکترون بسیار ضعیف است و در حال حاضر (نوامبر ۲۰۲۰) تنها در صورتی استفاده از آن پیش‌نهاد میگردد که در مورد زمان، هزینه یا برنامه نویس محدودیت وجود داشته باشد. نرم افزار های VsCode، ادیتور اتم و فیگما با استفاده از الکترون ساخته شده اند.
الکترونراهی برای توسعه راحت تر نرم افزار دسکتاپ
ری‌اکت نیتیو:
با استفاده از ری‌اکت نیتیو، میتوان برای تلفن های هوشمند، اقدام به توسعه نرم افزار داد. ری اکت نیتیو با استفاده از نود اقدام به تفسیر کد های جاوااسکریپت می‌کند. این فریمورک هنوز در نسخه بتا خود به سر می‌برد اما با استقبال به نسبت خوب برنامه نویسان مواجه شده است. برنامه اینستاگرام در تلفن های همراه با استفاده از این فریمورک ساخته شده است.

در مجموع نود جی‌اس یک محیط بسیار پیشرفته و کاربردی برای توسعه انواع نرم افزار می‌باشد که با توجه به امکانات بسیار قوی مورد توجه برنامه نویسان قرار گرفته است. هرچند ممکن است ضعف های در پردازش های سنگین داشته باشد اما با توجه به امکان پیاده سازی معماری میکروسرویس، می‌توان به نحو مناسبی از نود‌ جی‌اس استفاده کرد.

خطا

خروج
از 5
امتیاز دهید:
خطا

خروج
کامنت

برای ارسال کامنت وارد شوید

مشاهده پاسخ ها
مشاهده پاسخ ها